Tescil Süresi Nedir

tescilsuresiTescil edilen markalar 10 yıl süre ile koruma altına alınmış olur. Fakat bu markalar 10 yıllık süre zarfında 5 yıl süre ile haklı bir neden olmadan aralıksız kullanılmadığı takdirde iptali söz konusu olabilir. Bu durum iki şekilde olabilmektedir.

Marka tescili yapıldığı günden itibaren hiç kullanılmamış olabilir veya bir süre kullanıldıktan sonra 5 yıl süresince kullanılmamış olabilir.  Bu durumlarda mahkemeye marka tescili için başvuru yapılabilmektedir. Bu durumda mahkeme markanın tescilinin iptaline karar verebilir.  Bir markanın kullanılması demek markanın içeriğine, tanımına, sınıfına uygun olarak işlerlik göstermesi demektir.

Bir markanın kullanımı ürün ve mallar için üzerilerindeki, paketlerindeki isim ve logolarda, hizmetler için ise ticari belgelerde olmalıdır. Yanı sıra ürün ve hizmetlerin reklamlarında, tanıtımlarında, ilanlarında da marka kullanımı söz konusudur.
Bir markanın kullanılamamasının haklı bir nedeni varsa o zaman sahibi hak kaybına uğramaz. Bu haklı neden ortadan kalkana kadar bu süreç devam eder ve hukuki işlem yapılmaz. Haklı nedenin ortadan kalkmasıyla 5 yıllık marka kullanılmaması için uygulanan işlemlerin süreci başlamış olur.
Bir markanın tescil edilme işleminin ardından o markanın izleme, takip süreci başlar. Bu süreç şirketlerin ve ürünlerin geleceği açısından ve şirketlerin itibarı açısından önemli bir süreçtir. Şirketler bu işleri sürdüren firmalarla anlaşma yaparak bu işi onlara bırakabildikleri gibi kendiler de takip edebilirler. Her ay Türk Patent Enstitüsünün yayınladığı marka başvurularının yer aldığı Resmi Marka Bülteni takip edilerek başvuran markaların şirketlerin kendi tescilli markalarıyla benzerlik gösterip göstermediği takip edilmelidir. Eğer böle bir duruma rastlanırsa hemen itiraz edilmelidir.

Daha sonra bu markalar tescil edildikten sonra artık itiraz etme hakkı kalmaz. Ancak mahkemelere gidilerek marka sahipleri haklarını orada aramaya çalışabilirler. Bu da çok uzun bir süreçtir.  Bu süre zarfında taklitçi marka zaten firmaların markasını kullanıyor olacaktır.
Tüm bu anlatılanlar temel alınarak firmalar markalarını tescil ettirdikten sonrada işleri bitmez. Marka takibinin yapılması, taklitçiler tespit edilirse gereken işlemlerin zaman geçirmeden yapılması gibi konularda hassas davranılması gerekmektedir.

 • ege :

  Ya markanızı iptal edicez diye bir uyarı yazısı geldi ne yapmam lazım.

  20 Ağustos 2010, 11:23
 • Aydın :

  Valla bu konu öyle basit değil hemen bilen bir yere başvur bence.

  23 Ağustos 2010, 12:49
 • aygül :

  Belli bir süre için mi marka tescil ettiriyoruz…

  23 Eylül 2010, 17:26
 • hilal :

  Evet 10 sene bildiğim kadarıyla

  07 Ekim 2010, 13:45
 • aycan :

  10 sene sonra tamamen bitiyor mu hakkım yoksa bunu devam ettirebiliyor muyum.

  16 Ekim 2010, 15:18
 • Doktorcan :

  Tescil süresi değişiklik gösteriyo mu? bana bi mail gelmiş tescil işleminiz tekrarlanmalı diye ben 5 sene biliyodum süresini. daha 3 sene oldu ben tescil yaptıralı.

  24 Haziran 2011, 11:55
 • talk :

  Tescilin süresi 5 yıl diye biliyorum ben

  28 Haziran 2011, 13:32
 • aydemir :

  Bunu biz mi kontrol ediyoruz yoksa patent firmaları uyarıyor mu tescilin zamanı bittiğinde

  04 Temmuz 2011, 15:47
 • kandemir :

  Ya ne zor işler bunlar sürekli bişeyler gerekiyo.

  08 Temmuz 2011, 11:16
 • Hüseyin Uçkun :

  Türkiye’ de marka tescil, patent, iso 9001, HACCP kalite belgeleri ve danışmanlık  konuları üzerinde daha fazla durulmalı paylaşım için teşekkürler.  http://flextr.com – http://uckuner.com

  17 Mart 2013, 15:18

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*