Marka Nedir?

markatesciliBir şirketin veya firmanın ürünlerine verdiği isimler olarak tanımlanabilir. Bu firmanın kendi adı olabildiği gibi ürünleri için kullanıldığı isimler de olabilmektedir.Marka, bir ürünü, bir hizmeti benzerlerinden veya diğer ürünlerden ayırt etmek için kullanılan isimler, amblemler, desenler, sayılar, sözcükler, harflerdir. Baskı yöntemi ile çoğaltılıp dağıtılabilmektedir. Bir ürünün pazarda olduğu sürece devam eden sınai mülkiyet hakkıdır. Markalar, isim olabildiği gibi şekil, desen olabilmektedir. Firmaların isimleri dışındaki amblemleri de olabilmektedir. İsim ve amblem birlikte tescil edilmektedir.
Farklı marka çeşitleri vardır. Üretilen ticari bir mala verilen markalara Ticari Markalar, bir hizmetin sunulması amacıyla kullanılan markalara Hizmet Markaları, pek çok işletme tarafından işletmelerin ortak özelliklerini, kalitesini ve üretim koşullarını garanti almak için Garanti Markaları ismi verilir. Yanısıra üretim, ticaret, hizmet alanlarından oluşan grupların kullandığı markalara da Ortak Markalar denmektedir.
Marka seçilirken pek çok konuya dikkat edilmesi gerekir. Firmanın üretim alanı, veya ürünlerin özellikleri, pazardaki konumları ve tek olabilme nitelikleri gibi unsurlara dikkat edilerek isim ve amblemleri belirlemekte yarar vardır. Benzer ürünler veya pazardaki benzer firmalarla benzerlik göstermemesi faydalıdır. Ayrıca akılda kalıcılık veya dikkat çekicilik de ön planda tutulmalıdır.
Bir marka yaratıldıktan sonraki aşaması marka tescili aşaması olmalıdır. Böylece oluşturulan marka hukuki olarak koruma altına alınmış olur. Marka ekonomik bir değer olduğu gibi yaşlanmayan, ölmeyen kendi başına bir unsurdur. Marka ürün veya firmaların reklamlarında kullanılan en önemli unsurdur. Marka kaliteyi işaret eden, diğer ürün ve firmalardan kendini ayıran bir nitelikte olmalıdır ki pazarda sıyrılabilsin.
Marka kısaca bir firmanın ürünlerini diğerlerinden ayırmaya yarayan ve var olmasını sağlayan isim, sözcük, harflerden oluşan ve amblemlerle birlikte de kullanılabilen unsurlardır.

 • aydan sever :

  Bir takı atölyem var ve bunun için bir marka başvurusu yapmak istiyorum ama istediğim markanın benzeri çok fazla sorun yaşarmışım :|

  10 Ağustos 2010, 10:00
 • adnan :

  Ya ben bulduğum bir ismi kullanamazmıyım illa belgemi lazım

  30 Eylül 2010, 14:24
 • aziz :

  Başka birinin ismini kullanmasını istemiyorsan elinde bir belge olması lazım…

  08 Ekim 2010, 09:05
 • aydan :

  Marka seçimini ben mi yapıyorum yoksa benim belirlediğim kriterlere göre bu işle uğraşan kurumlar mı seçiyor?

  11 Ekim 2010, 10:22
 • edge :

  Ürünlerim için marka tescili yapabilir miyim?

  08 Kasım 2010, 17:35
 • patentofisi@gmail.com :

  Bulduğunuz markanın elinizden alınmasını istemiyorsanız bunun için bir marka almanız gerekir

  13 Mayıs 2011, 11:26

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*