Markayı Seçerken

markasecmeMarka Tescil etme zorunluluğu firmalara bırakılmıştır. Firmalar kendi güvenlikleri için tescil işlemlerini yaptırır. Tescil, firmanın haklarını ortaya koyan, ihlalleri önleyen bir uygulamadır. Bu nedenle ihracat yapılan tüm ülkelerde de dahil olmak üzere marka tescili yaptırmak faydalı olacaktır.

Marka tescili yapıldıktan sonra kullanılmaması durumunda 5 yıllık bir süreç vardır. 5 yıl içinde bir neden belirtilmeden kesintisiz olarak kullanılmayan markalar mahkeme tarafından markanın iptali gerçekleştirilir. Bu nedenle marka tescili ve kullanımı önemlidir. Dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.

Günümüzde pek çok şirketin web siteleri vardır. Yaygın olarak internet kullanılmakta ve satış yapılabilmektedir. Şirketler kendi adlarına .com.tr li web adresleri alabilmek için markalarını tescil ettirmiş olmak zorundadırlar. İnternette yer alan şirketler için de ürünlerini korumaları açısından tescil önemlidir. Ürünlerin veya hizmetlerin isimlerinin, logolarının ve alt ürünlerinin de tescil ettirilmiş olması gerekmektedir. Böylece güvenlik sağlanmış olur.

Firmalar marka seçimlerinde titiz ve seçici davranırlar. Porjelendirerek üzerinde çalışırlar. Farklı fikirleri değerlendirirler. Marka ve logo seçimlerinde marka tescili işlemi de göz önünde bulundurulmalıdır. Yani isimler seçilirken başka markalara benzerlik göstermemesi gerekmektedir. Bunlar iyi değerlendirilmelidir. Markaya karar verildikten ve çalışmalar yapıldıktan sonra tescil işlemleri sırasında reddedilmesi maddi manevi zarara yol açmaktadır.

Seçilen markanın diğer markalardan ayırt edici bir niteliği olması gerekir. İsim veya logo olarak farklılık içermelidir. Piyasadaki diğer markalara benzememelidir. Söyleniş olarak, çizim olarak, isim ve ifade olarak farklı olmalıdır. Logolarda ona göre tasarlanmalıdır. Kendine has dizaynı olan ve yaratıcı olmalıdır. Böyle markalar ve logolar tescil başvurusunda reddedilmez onay alabilirler.

Özellikle aynı türdeki ürün veya hizmetlerle ilgili tescilli veya tescil başvurusunda bulunulmuş markalara benzerlik gösteren markalar marka olarak tescil edilemez. Mutlaka markalar arasında farklılıklar dikkat çekecek kadar ayırt edici olmalıdır.

 • Malik Seven :

  Hangi durumlarda mahkeme bir com.tr hesabını iptal edebilir ?

  19 Temmuz 2010, 21:02
 • Ural Çelik :

  Yeni bir şirket kuruyorum ama marka tescili işleriyle uğraşmak istemiyorum sorun yaşar mıyım acaba :( (

  30 Temmuz 2010, 14:52
 • aydın :

  marka seçmenin kriterleri nelerdir acaba bilen varmı?

  19 Ağustos 2010, 09:25
 • eycan kubat :

  Markayı seçerken en fazla neye dikkat etmeliyim. değerine mi?

  03 Kasım 2010, 12:15
 • sevgi öz :

  Seçtiğim markanın popülaritesi ne kadar önem taşıyor.

  22 Kasım 2010, 13:36
 • ali güven :

  Markanın türü varmıdır.

  07 Aralık 2010, 10:38
 • hasgül :

  Markam ismim olabilirmi

  31 Aralık 2010, 12:59
 • Eda :

  Nasıl Marka tescili yaptırabilirim

  21 Şubat 2011, 13:08
 • Kamil Aydın :

  Tescil süresini nerden öğrenicem?

  23 Şubat 2011, 11:24
 • Ergül Eren :

  Marka sektörünüzle alakalı olmalı

  02 Nisan 2011, 08:57
 • Erdal Öz :

  Başka bir markayla sektör benzerliği bulunmamalı

  02 Nisan 2011, 08:58
 • Aliye Gun :

  Aynı amlemi taşıyan iki dersane ayrı ayrı marka tescili yaptıramaz mı yani?

  05 Nisan 2011, 11:01
 • Ayten Gezer :

  Markayı seçerken ürün bazlı mı yapmalıyım

  11 Mayıs 2011, 08:50
 • Adnan kalas :

  Farklı sektörlerde aynı isim tescil ettirilebiliyor sanırım

  20 Haziran 2011, 14:47

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*