Uluslar Arası Başvuru

markUluslar arası başvuruda bulunmak için bilgisayarla veya daktilo ile yazılmış başvuru formu, uluslar arası işlem ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontu, başvuruyu yapan kişinin ticaretle ilgilendiğine dair faaliyet belgesinin aslı ve sureti ve Türkiye’deki marka tescil belgesi yeterli olacaktır. Markanın kullanılacağı yerler veya hizmetler tek bir başvuru çerçevesinde anlatılır.

Uluslar arası başvuru Türkiye’den alınan tescile bağlı olacaktır. 5 yıl süresince bu bağlılık geçerlidir. Yani Türkiye’deki marka tescil başvurusu veya tescili geçersiz olduğu zaman uluslar arası tescil de geçersiz sayılacaktır. Bu durumun üzerinden 5 yıl geçtiğinde uluslar arası tescil bağımsız olmaktadır.

Bu işlemlerin maliyetleri ise ülkeler belirlendikten sonra çıkarılır. Tüm bu işlemler bitip dosya hazır duruma gelince yetkili ofislere verilir. Ve 12-18 ay kadar sürecek süreç başlar. Bu süre sonunda marka sahibi markasının tescilinin hangi ülkelerde kabul edildiğini öğrenebilir.
Madrid Protokol dışında sadece Avrupa Birliğinde geçerli olan tescil işlemleri vardır. Bu tescil sadece Avrupa Birliğine üye ülkelerde geçerlidir. Topluluk Markası adı verilen bu tescil işlemi 1996 yılında itibaren uygulanmaktadır. Başvurular için iki seçenek vardır. Ya Topluluk Marka Ofislerine veya İspanya’nın Alicante şehrinde bulunan İç Pazarda Uyum Sağlama Ofislerine (OHİM) başvurular yapılmaktadır.

Tescil değerlendirmeleri OHİM tarafında olmaktadır. Türk vatandaşları da bu uygulamadan yararlanabilmektedir. Türkiye Paris Sözleşmesi ile Dünya Ticaret Örgütü Kuruluş Anlaşması üyesi olduğundan dolayı bu işlemlerden ülkemizde faydalanabilmektedir. Topluluk tescilinin aslında çok da kullanışlı değildir. Çünkü marka tescil başvurusunun bir ülkeden red alması Avrupa Birliğine bağlı diğer tüm ülkelerden de red alması demektir.

Ancak tescilin red olmadığı ülkelere Topluluk Tescilinden bağımsız olarak ayrıca tek başına tescil başvurunda bulunulabilmektedir. Topluluk tescilinin de geçerlilik süresi 10 yıldır. Süre dolduğunda yenilenebilir.

 • İdil Şen :

  Başka ülkelerde marka tescili yaptırmak için ne kadar ücret ödeniyo bilgisi olan varmı?

  13 Ağustos 2010, 09:50
 • Gökçe :

  Uluslararası marka tescili yaptırmak için nasıl belgeler gerekli?

  26 Ağustos 2010, 12:41
 • aycan :

  yaptığım takı tasarımlarını tescil ettirebilirmiyim?

  04 Kasım 2010, 14:36
 • ali keçe :

  Türkiyeden yurt dışına marka başvurusu yapabiliyormuyuz

  25 Kasım 2010, 12:09
 • Hayati Gün :

  bir mail adresinin de tescili yapılabilir mi?

  21 Aralık 2010, 14:06
 • aysenur gezer :

  Eğer ihracat yapıyorsam markamı uluslararası mı tescil ettirmem gerekiyor.

  03 Ocak 2011, 11:46
 • aysenur gezer :

  ya da ithalat

  04 Ocak 2011, 15:58
 • ekin günday :

  Tescil işlemi için bir firmaya ihitiyacım var lütfen iletişime geçin

  08 Mart 2011, 11:11

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*