Tescillenecek Tasarım Nasıl Olur

tasarimnasilolmaliEndüstriyel tasarım öncelikle yenilikçi olmalıdır.  Bir tasarımın aynısı veya benzeri tescil için başvurulduğu günden önce herhangi bir ülkede kamuya sunulmamış ise o ürün yenidir. İki tasarımın küçük ayrıntılarının benzemesi bile aynı olarak kabul edilir.  Ayırt edici özellikleri bulunmalıdır. İki tasarım kullanıcı üzerinde farklı izlenimler bırakıyorsa ayırt edici niteliklere sahiptirler.

Ayrıca bir ürün diğer ürünlerden ayrılmalı ve öne çıkmalıdır. Ürün parçaları ile ilgili olarak üründen ayrı olarak üretilen bir parça ilgi çekmemektedir. Ürünle bir bağının olması gerekir ki değerlendirmeye alınsın. Yani tasarımın bir ürüne ve onun parçasına uygulanması gerekir. Örneğin yemek takımları bir set olarak algılanmaktadır. Tasarımları da bir bütünlük teşkil etmelidir.
Koruma kapsamına girmeyen tasarımlar da mevcuttur. Bunun bir kuralı ve sınırı vardır. Yenilik ve ayırt edici nitelikte olmayan tasarımlar tescil altına giremezler. Kamu düzeni ve genel ahlaka aykırı unsurlar içeren tasarımlara da tescil verilemez. Tasarlanan veya tasarımın uygulandığı ürüne monte edilebilmek için belli ölçü ve biçimlerde tasarlanabilen ürünler için tescil verilmez.
Tasarım yaratıcı bir fikirler topluluğu olduğundan dolayı tasarım tescili yapılabilmektedir. Tasarım tescili ürünlerin dış görünümlerini koruma altına alan, tasarımları koruma altına bir tescil türüdür. Marka tescilinde olduğu gibi belli süreler zarfında tasarımları korumaktadır. Tasarımlar yaratıcı fikirler ve çalışmalar olduğundan dolayı taklit edilmeleri önlenmesi gerekir.
Tasarımların tescili için yetkili olan kuruluş Türk Patent Enstitüsüdür. Yurt içinden ve yurt dışında olmak üzere bu kuruma başvurular yapılmaktadır. Tasarım tescili için 554 sayılı Kanun Hükmünde Kararname uygulama şeklini belirler. Başvurular başvuru dilekçesi, ücretin yatırıldığını gösteren dekont, tasarımı anlatan tarif raporu, görsel anlatım, tasarımcının kimlik bilgileri ile yapılmaktadır. Başvuru dosyalar marka tescili’nde olduğu gibi Enstitü tarafından başvuruda bulunma hakları, rüçhan hakkı, red kuralları açısından değerlendirilir.  Sonuç olarak Enstitü başvuruyu ya geri çevirir, bir eksiklik yoksa başvuruyu kabul edebilir veya eksikliğin giderilmesi için zaman verebilir.

Başvur gereken kanuni şartlara uygunsa başvuru kesinlik kazanır ve sicile işlenir. Sicile kaydı yapılan başvurular aylık yayınlanan Resmi Endüstriyel Tasarımlar Bülteninde yayınlanır. 6 ay süresince askıda kalır. İlan yapılan bir tasarıma firmalar veya kişiler gereken koşullarla itiraz edebilir. Bu itirazlar 6 aylık ilan süresi içinde yapılır. İtiraz ücret karşılığında yapılmaktadır. İtirazlar Enstitü tarafında incelenirken gerekli görülen şartlarda taraflara rapor olarak gönderilebilir. Taraflara gönderilen raporlar itirazla ilgili başvuru sahibinin eksiklerini tamamlaması, tasarım belgesinin geçersizliği eksikle ilgili kısımların yeniden yapılması veya tasarım belgesinin iptali gibi konular içerir. Eğer bir kişinin veya firmanın tasarım belgesi iptal edilirse bu aylık bültende de yayınlanır.

 • Ali :

  Yeni bir tasarım yaptım ve tescil etmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerekiyor.

  16 Ağustos 2010, 12:43
 • vedat :

  web tasarım öğrencisiyim yaptığım tasarımları tescil ettirebilir miyim?

  24 Eylül 2010, 10:22
 • ekin :

  Tescil ettirilecek bir tasarım için kurallar mı var?

  02 Kasım 2010, 17:49
 • ali güven :

  Benim adıma başka biri marka tescili yaptırabilirmi?

  08 Aralık 2010, 12:57
 • Gönül Ay :

  bir kişi farklı farklı markaları tescil ettirebilir mi?

  17 Aralık 2010, 10:34
 • Ege Aygün :

  Bütün tasarımlarım için ayrı ayrı işlem yaptırmam gerekiyormu yoksa bunun kolay bir yolu varmı imza gibi yani…

  30 Aralık 2010, 11:19
 • aydın şener :

  sadece isimi içinmi yoksa yaptığımız her hangi bir şey için tescil yaptırabiliyor muyuz?

  06 Ocak 2011, 16:15
 • Eda Taşlı :

  Endüstriyel tasarım nedir?

  25 Ocak 2011, 10:08
 • Ender Altın :

  Bunun tescil ettirirken farkları varmı?

  25 Ocak 2011, 10:09
 • özgün gün :

  Kendi ismimi tescil ettirebilir miyim?

  04 Mart 2011, 11:39
 • Ece Ekin :

  Yani başka bişeyden esinlenip yapılan ayrı bir ürün farklı bir isimde tescillenemez mi?

  15 Mart 2011, 12:07
 • Ayça Güngör :

  Patent işlemi ile ilgileniyorum yardımcı olur musunuz?

  03 Ağustos 2011, 16:44

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*