Patent Sahibinin Hakları

patentsahibiPatent Belgesi alındıktan sonra Patent Resmi Bülteninde yayınlanır. Yayınlanma tarihinden itibaren 3 yıl içinde patent sahibi buluşunu kullanmak zorundadır. Ve buluşunu kullandığını Enstitüye bildirmek le yükümlüdür. Yanı sıra bu hakkın devam etmesi için patentin geçerli olduğu süre içinde patent sahibi her yıl Enstitüye, Enstitünün belirlediği yıllık ücreti ödemek zorundadır.
Patent başvuruları için başvuru dilekçesi hazırlanması gereklidir. Buluşun konusunu ve detaylarını açıklayan rapordan 3 adet hazırlanır. Buluşun unsur veya unsurlarını belirten istemlerden 3 adet hazırlanır. Tarifle ilgili resimlerden 3 adet ve özet yapılır. Ayrıca başvuru ücretinin ödendiğine dair dekontda dosyaya konularak Enstitüye verilir. Bu işlemler vekil tarafından yapılırsa daha profesyonel olmaktadır. Dosya eksikliğinden dolayı geri dönme süreci yaşanmamış olur. Patent tescil sürecinde vekil ile çalışacağı için vekil ücreti ödenir.  Bunlar dışında harç ödemeleri yoğunluktadır.
Patent başvurularında da buluşlar için sınıflandırma yapılmaktadır. Marka tescili sınıflandırmasından biraz daha farklıdır. Ancak buluş sahibinin başvuru yaparken sınıf seçmesine gerek yoktur. Sınıflar sektörlerden oluşturulmuştur. Başvuru yapılırken formda sektör sınıfı seçimi yapılır. 8 sınıf olarak belirlenir. Bu sınıflar insan ihtiyaçları,  işlemlerin uygulanması ve taşıma, Kimya ve metalürji, tekstil ve kağıt, sabit yapılar, makine mühendisliği ve aydınlatma-ısıtma, fizik, elektrik olarak yapılmıştır. Sınıflandırma buluş sahibi tarafından yapılacak işlem değildir. Sınıflandırma işlemi Türk Patent Enstitüsünün işidir.
Patent tescili başvuru yapılan ülke sınırları içinde geçerlidir. Buluşlarına patent alan kişiler artık buluşları üzerinde hak sahibidir. Buluşun üretilmesi, kullanılması, çoğaltılması, ihraç edilmesi, satılması gibi konularda sadece kendisi hak sahibidir.
Yurt dışında patent sahibi olmak isteyen kişiler bir vekil ile çalışmaları gerekir. O ülkenin sistemine uygun olarak ve o ülkenin dilinde hazırlanmış başvurular yapılmalıdır. Ancak 1996 yılında Patent İşbirliği Anlaşmasın göre birden çok ülkeden patent almak isteyenler tek bir başvuru ile PCT ülkelerinin hepsinde ya da bir kısmında patent başvurunda bulunabilmektedirler.

Marka tescili’nde olduğu gibi Patent alındıktan sonra devredilebilir. Lisans sözleşmesi yoluyla kiralanabilir. Miras olarak kalabilir. Adres, unvan gibi değişiklikler ise mutlaka Enstitüye bildirilmelidir.

 • sevim :

  Daha önceden patentini aldığım bir tasarımla ilgili başka biri hak talep ediyor ne yapmalıyım

  18 Ağustos 2010, 10:12
 • Aydın :

  Markamı tescil ettirdikten sonra ne gibi avantajlara sahip olabiliyorum
   

  15 Eylül 2010, 09:27
 • ünal :

  Patenti sendeyse sorun olmaz diye biliyorum ben.

  12 Ekim 2010, 09:29
 • eda :

  Markanızın patentini aldıktan sonra o marka üzerinden satışlar yapabilirsiniz.

  25 Ekim 2010, 10:47
 • Erdi Coşar :

  patentini aldığın ürün için başka biri hak talep edebilir mi?

  09 Mart 2011, 11:14
 • buro-patent :

  Patentini aldıysanız ve buluşunuzu enstitüye bildirdiyseniz sorun çıkmaz

  22 Haziran 2011, 11:35
 • Aziz Şen :

  Benim taklitten şüphelendiğim birini kişisel olarak uyarma hakkım var mı? Yoksa bunu bir avukat aracılığıyla mı yapmalıyım?

  11 Temmuz 2011, 15:43
 • Hayrullah :

  Marka ödemesini yaptıktan sonra belgeleri nereye gönderiyoruz.

  12 Temmuz 2011, 10:52
 • baby10 :

  Türk patent enstitüsüne gönderiliyor bildiğim kadarıyla şuan orası ilgileniyor.

  13 Temmuz 2011, 11:38
 • aydansen :

  Patent ile marka tescili farklı şeylermi

  15 Temmuz 2011, 12:33
 • akin1234 :

  markalaşmada sadece patent yeterli oluyor mu?

  18 Temmuz 2011, 13:01
 • aysezgi :

  Şimdi adımı tescil edebiliyor muyum?

  20 Temmuz 2011, 15:55
 • Aygül Sezen :

  Patent şirketim bana işlemlerimi yaptığını söylemişti ama şimdi markamın başkasına ait olduğunu iddia ediyorlar ve patent şirketinede ulaşamıyorum ne yapmalıyım.

  25 Temmuz 2011, 10:32
 • ~~ TheBlueLord ~~ :

  Tebrik ederim çok işime yaradı.

  09 Ekim 2012, 20:57

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*