Markanızı ve Patentinizi Koruma

patentkorumaMarkalar tescil edilerek veya edilmeyerek kullanılabilir.  Tescil edilen marka kanuni koruma altına alınmış demektir. Her çeşit hukuki işlemler dahilinde marka sahibinin markasını, adını, malını ve tüm yatırımlarını koruması sağlanmış olur. Markanın tescili Türk Patent Enstitüsü’ne başvurularak tescili yapılır.  Böylece o markanın mülkiyet hakları tescil edilmiş olur ve mülkiyet hakkı alınmış olur.

Tescil edilmeyen markalar da kullanılabilir. Ama bu defa başka kişiler veya firmalar o markanın benzerini veya aynını taklit ederek veya aynısını alarak kullanabilir ve aynı isimle pazara ortak olabilirler. Oysaki tescilli bir markanın aynısının başka firmalar veya kişilerce kullanılması mümkün değildir.

Ülkemizde marka tescili 556 sayılı Markalar Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümlerine göre işlemektedir. Bu kararnameye göre bir marka tescil ettirildiği takdirde tüm hakları korunmaktadır. İşletme isimleri, ticaret ünvanları, isimler farklı kanunlar altında korumaya alınabilir. Ancak 556 sayılı Markaları Korunması Hakkında KHK ile korunmadıkça kesin olarak marka olamaz.
Son yıllarda bu kanun biraz daha esnek hale de getirilmiştir. Yabancı isimlerin tesciline olanak tanındığı gibi restoran, hastane, dershane, özel okullar gibi hizmet markalarının tesciline de imkan verilmektedir
Marka tescili ile ilgilenen bir iş alanlı da doğmuştur. Bu işi yapan patent danışmanları veya patent vekili firmalar kurulmuştur. Firmalar veya kişiler adına marka tescil işlemlerini bu aracı kurumlar yürütür ve sonlandırır. Tek yetkili merci ise Türk Patent Enstitüsüdür.
Patent danışmanları veya patent vekili firmalar tarafından tescil işlemleri yapılan markaların korunması tescil tarihinden itibaren 10 süre ile geçerlidir. Tabi ki bu süre belli ödemeler karşılığında 10’ar yıllık süreler halinde yükseltilebilmektedir. Tescilli bir marka başkasına devredilebilir veya miras olarak kuşaktan kuşağa geçebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca tescil edilen markalar rehin olarak ya da tazminat olarak gösterilebilir bir nitelik kazanmış olur.
Tescil edilmiş bir markanın bir neden gösterilmeksizin 5 yıl içinde kullanılmadan bekletilmesi durumunda bu marka mahkeme kararı sonucu iptal edilmektedir.
Marka belirlenirken kime hitap edilmek isteniyor, hedeflenen kitle ve başarı, ürünün kolay akılda kalıcı olması gibi kriterler için çeşitli çalışmalar yapılır. Firmalar ürünlerinin markalarına şirket geleceklerini bağlarlar. Ürün isimleri çoğu zaman şirket isimlerinin önüne geçmektedir. Bu nedenle marka tesciline gereken önem verilmelidir. Firmalar kendi güvenliklerini sağlamak için markalarını koruma altına almalıdırlar.

 • Mine :

  Marka seçilirken nasıl bir sistem uygulanmalı acaba.

  24 Ağustos 2010, 12:40
 • seda çalık :

  Markamı koruma altına alabiliyormuyum

  23 Kasım 2010, 12:39
 • sedat taş :

  ?

  29 Kasım 2010, 11:52
 • ali güven :

  marka patent işlemini gerçekleştidikten sonra benim yerime başka biri gelişmeleri takip edebilirmi.

  03 Aralık 2010, 17:38
 • ali güven :

  Yani bu iş için vekil atayabiliyormuyum

  06 Aralık 2010, 17:38
 • gülen temiz :

  marka koruma için nereye başvurmak gerekiyor

  07 Şubat 2011, 14:59
 • serkan dogan :

  kuafor olarak ds antlemını kullanıyorun bır başkasıda kullanıyor nasıl bır ıhtar cekebılırım

  09 Şubat 2011, 10:22
 • asım yılmaz :

  benimle aynı logoyu kullanan birini bu konuyla ilgili ne şekilde uyarabilirim.

  16 Şubat 2011, 11:03
 • Nazım :

  Markamı almak için ne yapmam lazım?

  19 Şubat 2011, 14:04
 • Engin Ataş :

  Aynı markayı kullanıyorum diye bana bir yerden ihtar maili geldi ben bu markayı 2 senedir kullanıyorum değiştirme olanağım yok  ne yapabilirim?

  29 Mart 2011, 12:57

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*