Marka Benzerliğinin Takibi

benzerlikResmi Bültende yayınlanan markalara sahipleri itiraz edebilirler. Önceden tescil edilmiş veya tescil için başvurusu yapılmış bir ürün veya hizmetle aynı ise itiraz edilebilir. Ya da tescilli bir marka ile karıştırılma durumu söz konusu ise itiraz edilebilmektedir. Marka sahiplerinin ticari vekili veya temsilcisi tarafında itiraz iletilir ve başvuru reddedilir.
Marka sahipleri kendi markalarıyla benzerlik veya aynılık tespit ettiklerinde itiraz etmeye karar verdiklerinde bir süreç başlar. İlana itiraz edildikten sonra bu itiraz Markalar Daire Başkanlığınca reddedilebilir. Bu durumda itiraz eden marka sahiplerinin 2 ay içinde tekrar bu defa karara itiraz edebilme hakkı vardır. Uzun ve zor bir süreçtir.
Marka belirleme çalışmaları yapılırken Türk Patent Enstitüsü’nün web sayfasından girilerek marka isimleri araştırılabilir. Buna göre isimler düşünülebilir. Fakat mevzuatı bilmek ve buna uygun çalışmak gereklidir. Ön araştırma benzerlik araştırması olarak geçerli olacaktır. Derinlemesine ve sağlıklı bir araştırma için marka ofislerinden destek alınabilir veya bu işin uzmanlarına başvurulabilir. İsimler arasında fark, ayırt edici özellikler dikkat edilmesi gereken konulardır. İsim, şekil, logo benzerlikleri iyice incelenerek karar vererek başvuruda bulunmakta yarar vardır.
Firmalar kendi isimleri ve şirketlerinin geleceği açısından taklit veya benzer markaların olasılığını takip etmelidirler. Markalar tescil edildikten sonra bir daha kimse tarafından taklit edilemeyecek, kullanılmayacak anlamında gelmez. Taklitçi markalar bu sektörün içinde bulunan şirketler tarafından da yapılabilir. Veya firmalar kendileri de pazardaki firmaların takibini sağlayabilirler. Benzer veya aynı markalar daha başvuru durumunda yakalanarak itiraz edilmeli ve gereken hukuki işlemlere başlanmalıdır.

Ayrıca Türk Patent Enstitüsünün ilanları da takip edilmelidir. Benim markam tescilli nasılsa Enstitü benzer veya aynı markaları tescillemez diye düşünülmemelidir. Çünkü Enstitünün aynılıkları veya benzerlikleri takip etme gibi bir görevi bulunmamaktadır.  Resmi Marka Bülteninde gelen başvuruları yayınlar ve firmalar veya kişilerce takip edilmesini sağlar. Bu bültende ünlü markaların benzerleri veya aynıları bile yer alabilmektedir. Önemli olan firmaların bunu takip ederek yakalamaları ve itiraz etmeleridir. Aksi takdirde marka tescil edilecektir. Kısaca marka izleme firmalar için başlı başına bir iş olmalıdır.

Her ay yayınlanan yaklaşık 3000 adet marka başvurusu taranmalıdır. Gereken durumlarda ihmal edilemeden itirazlar edilmelidir. Eğer itiraz edilmez ve aynı veya benzer marka tescil edilirse marka sahipleri artık Enstitüye itiraz etme haklarını kaybederler. Ancak mahkemeye başvurarak markanın iptaline çalışabilirler. Ancak bu işlemler de çok uzun ve zor işlemlerdir.

 • seval demir :

  Markama itiraz edildiğini öğrendim ne yapmalıyım.?

  28 Temmuz 2010, 11:41
 • Hasan Keçe :

  Ya bu markaların birbirine benzemesi çok mu sorun oluyoo?

  11 Ağustos 2010, 13:20
 • erdal :

  Marka benzerliği şirketim için kötü sonuçlar oluşturabilir mi?

  01 Kasım 2010, 16:08
 • Hayri Şen :

  Bu marka işlemlerini şirket bünyesinde mi yapmamız gerekiyor yoksa kişisel olarak yapabiliyor muyuz…

  20 Aralık 2010, 10:53
 • engin :

  marka taklit edilirse bunun cezası varmıdır

  14 Ocak 2011, 18:41
 • Aliye Gündür :

  Benzer markalar neye göre tescillenebiliyor?

  30 Nisan 2011, 10:41

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*