Markalar Nasıl İzlenir

izlemeÜlkemizde markalar Türk Patent Enstitüsü tarafından korunmaktadır. Enstitü taklitçileri aktif olarak takip edemez pasif olarak takip etmektedir. Bu ofis yalnızca markaları tescil eder. Esas olarak taklitçileri takip etme işi marka sahiplerine düşmektedir. Marka sahipleri bulunduğu piyasadaki kendi markasına benzer veya taklitçi firmaları takip edebilmek tedir. Enstitü sadece kendine gelen başvuruları karşılaştırarak benzer isimleri veya logoları tespit ederek tescilini reddedebilir.
Enstitü gelen başvuruları 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameyi baz alarak inceler. Uygun bulunduğu taktirde resmi marka bülteni nde yayınlar. Yayınlanan markalar belli bir süre ilan edilir ve itiraz gelmezse tescili gerçekleştirilir. Tescil yapıldıktan sonra gelen itirazlar olursa ancak dava yolu ile mümkün olabilir. O da kolay bir süreç değildir. Yayınlanan marka bültenlerini marka sahipleri takip etmeli ve kendi markalarının aynı veya benzer isimler gördükleri takdirde itiraz ederlerse o marka daha tescil edilmeden yakalanmış ve tescili engellenmiş olur.

Resmi Marka Bülteni Türk Patent Enstitüsü tarafından her ay yayınlanan bir bültendir. 1000-1500 sayfadan oluşmaktadır. Her ay başvurusu yapılan markalar  ilan edilir. Bu bültenler 3 aylık sürelerle askıda kalırlar. Marka sahiplerinin kendi markaları ve şirketlerinin geleceği için bu bültenleri takip etmeleri faydalı olacaktır. Bu işlem zor ve zaman alıcı bir işlemdir. Bu nedenle bu işi yapan aracı firmalar kurulmuştur.
Marka tescil ofisleri marka sahipleri adına bu işlemleri takip eden firmalardır. Marka sahipleri isterse bu aracı ofislerle sözleşme yaparak marka takip işlemlerini yaptırabilmektedir. Marka izleme hizmeti her ay Türk Patent Enstitüsünün bültenlerini tescilli markanın aynısının veya benzerinin bu bültenlerde bulunup bulunmadığının tespiti ve bildirilmesi olarak gerçekleşir. Tescilli markanın benzeri veya aynısı bulunursa müşteriye rapor edilir. Bu hizmet sadece takip ve bildirimden oluşur. Marka sahibinin itirazı kendine isteğine bağlıdır.  Birden çok markaya sahip firmalar veya kişiler için de takip yapılmaktadır.
Türk Patent Enstitüsü kendisine gelen başvuruları kendi uzmanları gözüyle inceler. Markalar arasındaki benzerlikler uzmanların yorumu ile değerlendirilir. Daha sonra resmi marka bülteninde yayınlanarak halka sunulur. Bu işlem kamuoyuna duyurulan markalara itiraz gelmediği takdirde sorun olmadığı düşünülerek tesciller yapılır. Türk Patent Enstitüsünün benzer markaları marka sahiplerine raporlama veya bildirme gibi bir yükümlülüğü ve görevi yoktur.

 • aylin :

  bir sürü marka var bunların hangisi kullanılıyo hangisi kullanılmıyo nasıl biliyolar

  01 Eylül 2010, 13:48
 • ece :

  onun bi takip sistemi var bildiğim kadarıyla

  15 Ekim 2010, 09:44
 • Engin Yılmaz :

  Markayı aldıktan sonra sürekli takip etmemiz mi gerekiyor?

  30 Kasım 2010, 11:24
 • ali güven :

  Markayı tescil ettirdikten sonra markayla ilgili işlem yapıp yapmadığım görülebilir mi?

  09 Aralık 2010, 17:23
 • erdi :

  Markamın taklit edildiğini nasıl anlayabilirim yani ben onu görmeden beni uyaracak bir sistem var mı?

  24 Aralık 2010, 12:09
 • Ergin Gözüpek :

  nasıl marka yapıcam

  18 Ocak 2011, 15:28

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*