Marka Sahibinin Hakları

haklarTescilden doğan pek çok hak vardır. Firmalar veya kişiler bu hukuki haklardan faydalanırlar. Firma yada kişiler tescil işlemi yaparak markasının izinsiz kullanımını engellemiş olur. Bu haklar yayın tarihinden itibaren başlar.
Marka sahibi markasını tescil ettirerek ürünle veya hizmetle ilgili herhangi bir benzerlik gösteren işaret, isim veya logo kullanımını önlemiş olur. Tescilli marka ile aynı üretim alanında olan başka ürünle arasında benzerlik çağrıştıran unsurlar kullanımı önlenmiş olur.
Marka sahiplerinin tercihlerine göre bazı kurallar da koyulabilir. Tescilli bir malın veya hizmetin logosunun bir başka mal veya hizmetin üstünde görülmesi marka sahiplerince yasaklanır. Benzer işareti bulunduran malın piyasaya girmesi, stoklanması suç demektir. Benzer işareti üzerinde bulunduran ürünün ithalatı ve ihracatı marka haklarına tecavüz sayılır ve cezaları vardır. Yurt içinde piyasaya sürülmeyen sadece ihracatı yapılan bir mal da olsa aynı şekilde bu marka haklarına tecavüzdür ve yasaktır.
Marka tecavüzü sayılan durumlardan en önemlisi marka sahibi kişinin izni olmadan ayırt edilemeyecek kadar benzer logolar ve isimler kullanmaktır. Kuralları yok sayarak taklit markalar kullanarak bu ürünleri satmak suç sayılmaktadır. Ayrıca marka sahibinin lisansının sınırlarını izinsiz genişleterek kullanmak veya başka birine devretmek de suçtur. Bu durumlar karşısında marka sahibi dava açabilir ve karşı taraf cezalara çarptırılır. Marka sahibinin hakları korunmuş olur.

Marka sahibi firmalar veya kişiler markalarına tecavüz durumlarında mahkemeye gidebilirler. Marka hakkına tecavüz tesbiti için dava açabilirler.Ayrıca bu tecavüzlerin durdurulması için de mahkemeye gidebilirler. Ayrıca taklit ürünler e el konulduğunda el konulan taklit ürünlerin mülkiyetinin kendine verilmesini isteyebilir. Marka sahibi taklitçilerin maddi manevi cezalandırılmalarını ister ve tazminat talep edebilir.  Ayrıca marka sahipleri mahkeme kararlarının yayınlanarak halka duyurulmasını da isteyebilmektedir.
Marka sahipleri markalarını tescil ettirerek kendi markalarının benzerlerinin pazara girmesini önlemiş olurlar. Haksız rekabetle mücadele etmeleri kolaylaşmış olur. Ayrıca tescilli bir markayı marka sahipleri isterlerse devredebilirler. Miras olarak bırakabilirler. Rehin olarak veya tazminat olarak da kullanılabilme hakkı vardır.
Tüm bu kanunlar, hukuki zorunluluklar tabiî ki bir ürün veya marka tescilli ise marka sahiplerini korumaktadır. Marka sahiplerinin haklarını gözeten ve bu hakları ihlal edenlere ağır cezalar veren yetkili merciler marka tescilini desteklemektedir. İtibarını ve kendini korumak isteyen her firma markasını tescil ettirir ve pazara malını veya hizmetini bu şekilde sürer. Böylece hukuki haklardan faydalanmış olur.

 • aysel :

  Ya bi yazı gelmiş markanız iptal edilecek diye ama nedenini anlamadım

  14 Ekim 2010, 09:49
 • patentci@gmail.com :

  Marka sahibi hangi durumlarda dava açabilir

  14 Mayıs 2011, 12:30
 • patent@gmail.com :

  Markanızı  aynı sektörde kullanıyorlarsa dava açabilirsiniz.

  16 Mayıs 2011, 16:16
 • aytengece@patentler.com :

  Bunun için anlaşmaya gitseniz daha iyi olur.

  18 Mayıs 2011, 17:00

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*