Markalar Ortak Alınabilirmi

ortakmarkaMarkaların sahipleri olarak özellikle tek bir kişi olmak zorunda değildir. Birden çok kişi de olabilmektedir. Marka tescili başvurusunda birden fazla kişi başvurduğunda her bir kişiye ayrı numaralar verilir. Bu numaralar üzerinden işlemler gerçekleşir ve birden fazla kişi de bir markanın tescil sahibi olabilir.
Marka tescilleri şahıs adına yapılabilir. Şahısların ticaretle uğraşması zorunlu değildir. TC vatandaşı olan herkes, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde ikamet eden her tüzel veya gerçek kişi marka tescili için başvuruda bulunabilmektedir. Bu niteliklere sahip kişiler kendisi direkt Türk Patent Enstitüsüne giderek işlem yapabilir. Veya bu kişiler sicile kayıtlı resmi kuruluşlar olan Marka Vekillerine giderek kendileri adına işlemleri gerçekleştirmelerini isteyebilirler. Marka vekilleri bu konuya hakim oldukları için tescil aşamalarının doğru bir şekilde sonuçlanmasını sağlarlar. Sınıfı doğru olarak belirler, işaretlerin ve isimlerin uygunluğunu önceden teyit ederler. Tescil aşamasına gelindiğinde ise karşılaşılabilecek sorular ve zorluklara karşı deneyimli olduklarından dolayı marka sahiplerine hızlı biçimde yardımcı olabilirler. Marka sahiplerinin haklarını koruyabilirler.
Başvurular kişiler adına yapılabildiği gibi firmalar adına da yapılır. İstenen belgeler farklılık gösterir ama sonuç ve işlerliği aynıdır. Marka bir şahıs adı altında veya firma adı altında korumaya alınmış olur.
Türk Patent Enstitüsünde tescillenmemiş bir marka yasal olarak sahibine ait değildir. Bir markanın yasal olarak bir şirkete veya bir şahısa ait olabilmesi için mutlaka tescillenmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde bir marka üzerinde birçok çalışmalar yapılmış ve Pazar sunulmuş olsa da eğer tescilli değilse başka bir şirket aynı veya benzeri bir ismi veya logoyu kullandığında ona karşı hiçbir yasal hak idda edemez. Diğer şirket sizin markanız tescilli olmadığı için kendi markası olarak o markayı tescil ettirebilmektedir. Bu durum gerçek markayı yaratan firmalar için maddi ve manevi büyük kayıplara neden olmaktadır. Bir markanın önce tanıtımını yapıp sonradan tescil ettirmek pek de akıllıca sayılmamaktadır.
Tescil edilmiş markalar artık bir değere sahip oldukları için alınıp satılabilirler. Marka sahipleri markalarını devredebilir, satabilir, transfer edebilirler. İki kişi arasında kolayca olabilecek satış veya devir işlemi değildir. Noter eşliğinde yapılabilir. Tescilli markanın tümü veya bir kısmı devredilebilir. Markanın devri yazılı olarak tarafların imzaladığı bir sözleşme ile olur.
Marka tescili bir kişinin veya firmaların yarattıkları markaların üzerinde hak idda edebilmeleri için, yasal olarak sahibi olabilmeleri için yapmaları zorunlu olan bir uygulamadır. Bu uygulamanın marka sahiplerine pek çok getirisi vardır. Hukuki olarak kayıplarını önleyen, taklitçileri cezalandıran yasalar tarafından korunurlar.

 • Aziz :

  Ben ortağımla birlikte bir marka tescil ettirmek istiyorum iki kişi adına tescil yapabilirmiyim?

  17 Ağustos 2010, 09:48
 • filiz :

  Arkadaşımla ortak tescil işlemi yaptırabilir miyim?

  25 Eylül 2010, 14:24
 • esin :

  biz ortağımla tescil ettirdik markamızı sorun olmuyo bildiğim kadarıyla
   

  26 Ekim 2010, 12:41
 • ayten öze :

  Pahalımı bu marka işleri

  02 Şubat 2011, 15:45
 • Engin yılmaz :

  Ortağımdan ayrılıyorum markam düşermi?

  26 Şubat 2011, 14:37
 • Eda Taşkın :

  Marka düşmez ama kendi üzerine alman lazım.

  28 Şubat 2011, 12:03
 • Esra Bal :

  Şahıs olarak marka aldıktan sonra ne kadar süre kullanabiliyorum

  02 Mart 2011, 10:44
 • Aydan Gül :

  Valla onun belli bir süresi yok herhalde…

  07 Mart 2011, 14:36

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*