Kimler Tescil Yaptırabilir

kimlermarkatesciliMarka tescili yaptırmak 556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin izin verdiği nitelikte kişilerce yaptırılabilir. Bunun için Türkiye Cumhuriyetinde yerleşik olan veya ticari veya sinai ilgileri olan tüzel veya gerçek kişilere izin verilmektedir. Yanısıra Dünya Ticaret Örgütü Kuruluş Anlaşması veya Paris Sözleşmesinde geçen şartlara göre marka tescili yapılabilir.
Marka tescili yaptırma hakkına sahip kişiler ürünlerinde veya hizmetlerinde kullandıkları isim ve logoları tescil ettirebilmek için Türk patent Enstitüsüne başvuru yaparlar. Direk olarak Enstitüye başvuru yapamayan kişiler için ise Enstitü adına işlem yapabilen Marka Vekillerine başvuru yapabilirler.
Markalarını güven altına almak isteyen şirket veya ürün sahipleri markalarını tescil ettirebilirler. Türkiye’de yerleşik olan kişiler ve burada ticari işler yapan kişiler araştırarak oluşturdukları markalarını Enstitüye başvurarak veya aracı resmi kuruluşlar olan marka vekillerine başvuru yaparak markalarını tescil ettirirler. Böylece markaları güvenle korunmuş olur.
Markasını korumak isteyen, taklitçilikten uzak durmak isteyen firmalar markalarını tescil ettirirler. Markalaşma süreci uzun araştırmalar gerektiren, yeni fikirler ortaya koymayı isteyen bir süreçtir. Hem maddi hem de manevi olarak şirketler bu süreci yaşarlar. Ürünlerine bir marka yaratmak için uzun uğraşlar verirler. Bu sürecin sonunda da benzeri olmayan bir marka ortaya koyarlar. Bu markayı tescil ettirerek şirketlerini ve markalarını güven altına almış olurlar. Hukuku olarak hak elde etmiş olurlar. Emeklerini korumak isteyen firmalar markalarını tescil ettirirler.
Tescilli bir marka taklit edildiğinde veya tecavüze uğradığında marka sahibi zarara uğrar. Yoksun kalınan kazanç marka sahibi tarafından hesaplanır. Bu kaybın hesaplanmasında markanın kaç lisansa sahip olduğu, ekonomik değeri, tecavüze uğradığındaki geçerlilik süresi gibi kriterler önemlidir. Markanın ürüne ekonomik olarak ne derece katkısı olduğu da göz önünde tutulur. Bunlar sonucunda mahkeme kararı ile marka sahibinin zararının karşılanmasına karar verir.

 • esin :

  Bi firmam yok bende tescil işlemi yaptırabilir miyim?

  16 Eylül 2010, 16:23
 • kuzu2345 :

  Valla bildiğim kadarıyla kişi firması olmadanda marka alabiliyo.

  21 Eylül 2010, 10:23
 • aydın güven :

  Ortak olarakta marka tescili yaptırabilir miyiz?

  29 Eylül 2010, 09:25
 • aliye :

  Bir logo tasarladığımda da marka gibi tescil ettirebir miyim?

  13 Ekim 2010, 12:35
 • eda :

  Yapılan bir resmin bile tescilini yaptırabiliyormuyuz?

  19 Ekim 2010, 12:57
 • emre yüzler :

  Kendime ait bir şirket olmadan da marka tescili yaptırabilir miyim?
   

  24 Kasım 2010, 11:28
 • Erdi Sayın :

  Marka tescili için danışmanlık yapan yerler var mı?

  22 Aralık 2010, 10:56
 • ayten deniz :

  Bir kişi iki ayrı firma için marka tescili yaptırabiliyor mu?

  10 Ocak 2011, 11:55
 • Aydın Gül :

  Markamın taklit edildiğini düşünüyorum ıspatlamak için ne gibi belgeler lazım
   

  08 Şubat 2011, 12:10
 • markaci :

  şahıs olarak marka tescili yapabilirmiyim

  05 Mayıs 2011, 17:07

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*