Endüstriyel Tasarımın Korunması

endustriyeltasarim2Tescili yapılan tasarım sahiplerine Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi verilir. Bu tescil sayesinde 554 sayılı KHK ile tasarımlar korunur, taklit edilmesinin önüne geçilebilir hale gelir. Tescil ve tasarım hakkının sınırları belirlenebilir. Tasarım hak sahibi olunur. Tescil sahibi tasarım üzerinde tek hak sahibidir.
Endüstriyel tasarım tescili yaptıran tasarım sahibine Endüstriyel tasarım Tescil Belgesi verilir. Bu belge ile tasarımların korunma süresi başvuru tarihinden başlayarak 5 yıldır. Bu süre 5 yıl bitiminde yenilenebilir ve toplam olarak 25 yıla kadar uzatılabilmektedir.
Tasarım tescilinde de ile marka tescili’nde de olduğu gibi hak tasarımcıya veya onun hukuki haleflerine aittir. 3. Kişiler tasarım sahibinin izni olmaksızın tasarımla ilgili üretimi satış, ihracat yapamazlar. Tasarım hakkı sahibine hukuki haklar tanır. Tasarımın izinsiz kullanımı durumunda karşı tarafa cezalar verilebilir. Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi sahibi kişi tasarımının taklit edildiğini tespit etti anda mahkemeye gidebilir. Bu durum tasarımlara tecavüzü önlemede, durdurmada etkili bir yoldur. Ayrıca maddi manevi zararların telafisinde de önemlidir. Taklit ve tecavüz nedeniyle tasarımı ve firması zarar gören kişiler mahkeme yoluyla maddi manevi zararlarını telafi edebilirler. Ayrıca tecavüz edenlerin ürünlerine el konabilir, imha edilebilir veya mülkiyet hakkı tasarım sahibine verilebilir. Bu süreç marka tescili ile aynı işler.
Yurt dışında da geçerli olacak tasarım tescil başvuruları yapılmaktadır. Avrupa Topluluğu Tasarım Tescili 2003 yılından itibaren yürürlüğe giren 25 ülkeyi kapsayan bir tasarım koruma sistemidir. Bu sistem tescilli ve tescilsiz tasarımlara koruma sağlar. Tescilli tasarımlar dosyalama ve resmi yayın tarihinden itibaren çeşitli haklara sahip olurken, tescilsiz tasarımlar, tasarımın açıklanmasıyla birlikte 3 yıllık bir süre için orijinal tasarımın kopyalarının kullanımı engellenmektedir. Topluluk Tasarım Tescili için İspanya’nın Alicante şehrindeki OHİM’e başvuru yapılır. Avrupa Birliği, Dünya Ticaret Örgütü, Paris Birliği üyesi olan ülkelerin vatandaşları Topluluk Tasarım Tescili için başvuru yapılabilirler.

 

Tasarım tescili yaratıcı fikirlerin ve çalışmaların korunması açısından ve yeni fikirlerin yaratımına teşvik açısından önemlidir. Dünyada takliti iş edinmiş o kadar çok firma vardır ki. Kendileri yaratmadan, üretmeden diğer firmaların veya kişilerin fikirlerini çalarak üretip satan ve para kazanan firmaların bu faaliyetlerini engellemek için tescil konusuna dikkat çekilmelidir. Pek çok alanda endüstriyel tasarım konusu geçerlidir. Endüstriyel tasarım süreci geniş bir süreçtir. Bir ürünün hem dış hem de fonksiyonel nitelikleriyle yaratılmasından başlar ambalaj tipi, rengi ve desenleriyle sürer, reklamları, halka duyurumu ve ilanları ile devam eder ve tüketici üzerindeki etkilerin değerlendirmesi ile son bulur.

 • ziraat :

  Tasarımların korunma süresi ne kadar?

  27 Ekim 2010, 11:10
 • ezgi :

  5 yılda bir yenilemek gerekiyor bildiğim kadarıyla
   

  28 Ekim 2010, 10:28
 • emin :

  ama 25 yıla kadar uzatabiliyorsun

  29 Ekim 2010, 10:19
 • seda başkesen :

  Endüstriyel tasarımla markanın korumasında farklılıklar var mı?

  01 Aralık 2010, 14:20
 • seda demir :

  Tasarımı mı korumak için ne yapmam gerekiyor.

  15 Aralık 2010, 11:40
 • egeden :

  Bu konu hakkında profesyonel bir firma arıyorum

  25 Aralık 2010, 09:54
 • Erdal Taş :

  5 yıl mı?

  30 Mart 2011, 11:54

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*